Bakan Yerlikaya: İHA, SİHA ve İKU’lar terör olaylarını büyük ölçüde azalttı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “2023 yılında terörle mücadele noktasında İHA, SİHA ve İnsanlı Keşif Uçaklarımız 51 bin 876 saat uçuş gerçekleştirdi. Bu uçuşlar bize ne kazandırdı? 2016 yılında ülkemiz genelinde 2 bin 322 terör olayı yaşanmışken bu hava unsurlarının bize sağlamış olduğu güçle 2023 yılında bu rakam 88’e düşmüştür” dedi.

İçişleri Bakanlığı olarak ülkenin huzuru ve güvenliği için güvenlik birimleriyle gece gündüz demeden çalışırken, savunma sanayisinin ürettiği silah, mühimmat ve araçların güçlerine güç kattığını ifade eden Yerlikaya, “2023 yılında terörle mücadele noktasında İHA, SİHA ve İnsanlı Keşif Uçaklarımız (İKU) 51 bin 876 saat uçuş gerçekleştirdi. Bu uçuşlar bize ne kazandırdı? 2016 yılında ülkemiz genelinde 2 bin 322 terör olayı yaşanmışken bu hava unsurlarının bize sağlamış olduğu güçle 2023 yılında bu rakam 88’e düşmüştür. İşte bu başarının altında kahramanlarımızın vatan aşkıyla verdiği büyük mücadele ve savunma sanayimizin de gücünü, kuvvetini hissediyoruz, Allah da eksikliklerini göstermesin diyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Yerlikaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aklımıza gelen bir fikir, yeni bir ihtiyaç türü, sahadan karargaha… Bu fikirle ilgili artık ‘Bunu nereden temin edebiliriz?’ sorusu aklımıza gelmiyor. ‘Savunma sanayimizle konuştuk’ diye arkadaşlarım değerlendirme toplantılarında söz alıyor. ‘Konuştuk, yapabiliriz, hiç merak etmeyin.’ Bize her zaman söylenilen söz bu. ‘Biz yapabiliriz, yaparız, geliştiririz, beraber…’ Bu sözü duyduğumuz zaman sadrımız genişliyor. İşte bu güç, bizi her alanda iç güvenlikte, savunmada aklımıza gelebilecek her noktada kendi kendine yetkin, dostuna güven, düşmanına da tasa ve endişe yapacak bir çığır açmış durumda. Şanla, şerefle 100. yılını tamamladığımız Cumhuriyetimizin ikinci asrını, Türkiye Yüzyılı hedefleriyle inşa edecek, büyük ve güçlü Türkiye için yola devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir